My Profile Photo

Mehmet Cem Yücel


En yalın haliyle paylaşım platformu
Java Cloud Mikroservis Spring Boot NoSQL Kafka Dağıtık Sistemler Big Data ve Blockchain hakkında karalamalarım


Bitcoin, Blockchain, Distributed Ledger Technology

Bitcoin uzun sayılabilecek bir süredir hayatımızda. Ancak son birkaç aydır yaşanan gelişmelerle birlikte artık sokakta yürürken 7den 70e birçok kişiden duyabileceğimiz bir konu haline geldi. O kadar ki duyduğumuz bazı hikayeler şehir efsanelerine varacak seviyelere ulaştı.

Önce Dağıtık Mimari

Sözünü baştan verdik, basitten alacağız diye :) O zaman ortaokul, lise yıllarına dönüyoruz.. Ama baştan söyleyeyim, o zamanlar telif, satınalma vs kavramlarını bilmiyoruz tabii, gerçi kimse bilmiyordu sanırım :))

İnternet Cafelerde Oyun Oynamak

Evimde uzunca bir süre internetim olmamıştı benim. Hatta evime alınan ilk bilgisayarı hak etmem de bir hayli uzun sürmüştü. Alınan ilk bilgisayarım da bir internet cafeden alınmıştı, hatta klavyesinin 6 tuşunun üzerinde sigara yanığı vardı :(( Ama bir taraftan da içinde 12–13 tane oyun yüklü olarak gelmişti, hatta o zamanların meşhur oyunu Midtown Madness 2 felan da vardı, havalıydı yani :) Ne alakası var diyeceksiniz, dağıtık mimariyle internet cafeden gelen bilgisayarın içerisindeki oyunun, bekleyin geliyorum..

Yazının devamı için tıklayın

comments powered by Disqus